| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J111V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 10923 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 110 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J111V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J111V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 110 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J111V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J111V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J111V is new and unused, you can buy ERJ-P06J111V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J111V.
| LGG2P102MELC30 | 1000µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2P102MELC30.pdf | |
| UPW1E182MHD6TN | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1E182MHD6TN.pdf | |
| 865250253007 | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 865250253007.pdf | |
| UWD0J152MCL1GS | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UWD0J152MCL1GS.pdf | |
| EEU-FC1H222E | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H222E.pdf | |
| UPW1C100MDD1TA | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1C100MDD1TA.pdf | |
| UPM2D010MPD | 1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM2D010MPD.pdf | |
| EMVH500GRA221MKE0S | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | EMVH500GRA221MKE0S.pdf | |
| LLG2C821MELA25 | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2C821MELA25.pdf | |
| ELXS201VSN182MA40S | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS201VSN182MA40S.pdf | |
| B41605A8218M2 | 2100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 26 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A8218M2.pdf | |
| MAL210126104E3 | 100000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 7 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL210126104E3.pdf | |
| HES202G400W4C | 2000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 48 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | HES202G400W4C.pdf | |
| EEV-FK1J4R7R | 4.7µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1J4R7R.pdf | |
| SMG25VB472M20ALL | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 78 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SMG25VB472M20ALL.pdf |