| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.1k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J112V is new and unused, you can buy ERJ-P06J112V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J112V.
| EEE-FP1E471AP | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 60 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FP1E471AP.pdf | |
| B43584E2109M | 10000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584E2109M.pdf | |
| UVK1E221MED | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1E221MED.pdf | |
| MALSECA00AG322HARK | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 720 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALSECA00AG322HARK.pdf | |
| UUN0J102MNQ1ZD | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUN0J102MNQ1ZD.pdf | |
| B41858C9397M9 | 390µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 72 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858C9397M9.pdf | |
| EMVY101GTR331MMN0S | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 125°C | EMVY101GTR331MMN0S.pdf | |
| SLP221M350E3P3 | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.508 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP221M350E3P3.pdf | |
| B43504A9686M7 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.29 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A9686M7.pdf | |
| MAL213219221E3 | 220µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 430 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL213219221E3.pdf | |
| 250MXC470MEFCSN22X45 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 250MXC470MEFCSN22X45.pdf | |
| SLP391M400E4P3 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 851 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP391M400E4P3.pdf | |
| B43305C2108M87 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 130 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C2108M87.pdf | |
| B43305A9567M | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 240 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A9567M.pdf | |
| 80LSQ100000MEFC77X141 | 100000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3000 Hrs @ 85°C | 80LSQ100000MEFC77X141.pdf |