| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J154V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J154V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J154V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J154V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J154V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J154V is new and unused, you can buy ERJ-P06J154V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J154V.
| 381LX271M450K452 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX271M450K452.pdf | |
| B41456B9339M | 33000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 6 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B9339M.pdf | |
| SLP680M450A3P3 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 4.879 Ohm 3000 Hrs @ 105°C | SLP680M450A3P3.pdf | |
| UMT0J330MDD | 33µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT0J330MDD.pdf | |
| 63YXM22MEFCTA6.3X11 | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63YXM22MEFCTA6.3X11.pdf | |
| USL0J101MDD | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USL0J101MDD.pdf | |
| UFG1V470MPM1TA | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1V470MPM1TA.pdf | |
| AFK226M63X16B-F | 22µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.2 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK226M63X16B-F.pdf | |
| 476CKE450MQW | ELECTROLYTIC | 476CKE450MQW.pdf | |
| B43254C9826M | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C9826M.pdf | |
| SXR221M100ST | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 420 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | SXR221M100ST.pdf | |
| B41690A7388Q7 | 3800µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 35 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41690A7388Q7.pdf | |
| B43601A9187M80 | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 600 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9187M80.pdf | |
| MAL215757101E3 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215757101E3.pdf | |
| MAL210678104E3 | 100000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210678104E3.pdf |