| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 17624 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Request inventory verification / Request inventory verification |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J163V is new and unused, you can buy ERJ-P06J163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J163V.
| LGN2D152MELB40 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2D152MELB40.pdf | |
| UPW2A6R8MDD1TD | 6.8µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2A6R8MDD1TD.pdf | |
| UVK1J680MPD1TD | 68µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1J680MPD1TD.pdf | |
| 16TLV1500M12.5X13.5 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 16TLV1500M12.5X13.5.pdf | |
| LGN2H331MELC45 | 330µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2H331MELC45.pdf | |
| 10MS7330MEFC8X7 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 10MS7330MEFC8X7.pdf | |
| EKMQ630ETC101MHB5D | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMQ630ETC101MHB5D.pdf | |
| B43851A5225M | 2.2µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 151 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43851A5225M.pdf | |
| 517D338M035FR6AE3 | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D338M035FR6AE3.pdf | |
| SLP391M315H3P3 | 390µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 851 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP391M315H3P3.pdf | |
| LAKW6221MELC35 | 220µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAKW6221MELC35.pdf | |
| EKMS3B1VSN102MA45S | 1000µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS3B1VSN102MA45S.pdf | |
| B43455A6477M | 470µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43455A6477M.pdf | |
| B43584A9398M | 3900µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584A9398M.pdf | |
| C1608X6S1H224K080AB | 0.22µF 50V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X6S1H224K080AB.pdf |