| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J183V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 34010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J183V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J183V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J183V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J183V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J183V is new and unused, you can buy ERJ-P06J183V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J183V.
| 50MH72.2MEFC4X7 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50MH72.2MEFC4X7.pdf | |
| UMW1C470MDD1TE | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1C470MDD1TE.pdf | |
| UPM1A331MPD | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPM1A331MPD.pdf | |
| EKZH6R3ELL122MJC5S | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | EKZH6R3ELL122MJC5S.pdf | |
| MAL211650339E3 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL211650339E3.pdf | |
| B41821A9108M | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | B41821A9108M.pdf | |
| B43305B2827M62 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 150 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2827M62.pdf | |
| MAL210285332E3 | 3300µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 48 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210285332E3.pdf | |
| CGS154U040X5L | 150000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 3 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS154U040X5L.pdf | |
| HES162G450V5L | 1600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 53 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | HES162G450V5L.pdf | |
| B43770A5248M3 | 2400µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43770A5248M3.pdf | |
| B41041A6686M | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A6686M.pdf | |
| B41828A8685M | 6.8µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41828A8685M.pdf | |
| MAL212320338E3 | 3.3µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 73 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212320338E3.pdf | |
| FHV-6AN | 3500pF 30000V (30kV) Ceramic Capacitor Y5S Disk, Metal Fitting - Threaded 2.362" Dia x 1.024" L (60.00mm x 26.00mm) | FHV-6AN.pdf |