| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J243V is new and unused, you can buy ERJ-P06J243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J243V.
| UPS1H470MED1TD | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPS1H470MED1TD.pdf | |
| UCB1V0R1MCL1GS | 0.1µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | UCB1V0R1MCL1GS.pdf | |
| EEU-FR1V471 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1V471.pdf | |
| UPA1C331MPD1TD | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA1C331MPD1TD.pdf | |
| LGU2A182MELA | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2A182MELA.pdf | |
| LGG2P182MELC40 | 1800µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGG2P182MELC40.pdf | |
| ESMR451VSN181MP35S | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR451VSN181MP35S.pdf | |
| UVK1HR33MDD1TD | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1HR33MDD1TD.pdf | |
| UUE1E221MNS1GS | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | UUE1E221MNS1GS.pdf | |
| B43866A1107M | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 3.3 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 125°C | B43866A1107M.pdf | |
| B41252A9158M | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A9158M.pdf | |
| B41231B6828M | 8200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B6828M.pdf | |
| MAL215713471E3 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 505 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215713471E3.pdf | |
| B41789A8138Q001 | 1300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 47 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41789A8138Q001.pdf | |
| CG111T450R4C | 110µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1.22 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG111T450R4C.pdf |