| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J273V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J273V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J273V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Cut Tape (CT) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J273V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J273V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J273V is new and unused, you can buy ERJ-P06J273V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J273V.
| UPW0J221MED | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW0J221MED.pdf | |
| LQR2W222MSEG | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LQR2W222MSEG.pdf | |
| ECA-2EM3R3B | 3.3µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2EM3R3B.pdf | |
| EKYA630ELL331MJ25S | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKYA630ELL331MJ25S.pdf | |
| AFC477M25G24T-F | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 500 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC477M25G24T-F.pdf | |
| MAL216066221E3 | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | MAL216066221E3.pdf | |
| UUJ1J331MNQ6MS | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1J331MNQ6MS.pdf | |
| TE1105 | 250µF 6V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1105.pdf | |
| SLP122M180H5P3 | 1200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP122M180H5P3.pdf | |
| LKS1V682MESA | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1V682MESA.pdf | |
| MALREKE05KL433F00K | 3300µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 72 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05KL433F00K.pdf | |
| B43540B2687M60 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2687M60.pdf | |
| EKMH181VRD222MA50T | 2200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 113 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH181VRD222MA50T.pdf | |
| 381LQ182M250A452 | SNAPMOUNTS | 381LQ182M250A452.pdf | |
| 36DX381F350AC2B | 380µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX381F350AC2B.pdf |