| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J362V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.6K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J362V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J362V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.6k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J362V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J362V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J362V is new and unused, you can buy ERJ-P06J362V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J362V.
| EEE-TG1V221UP | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 300 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1V221UP.pdf | |
| LGU2Z182MELC | 1800µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2Z182MELC.pdf | |
| EMZR250ADA221MF80G | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EMZR250ADA221MF80G.pdf | |
| EKXJ401ELL101MU40S | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ401ELL101MU40S.pdf | |
| EEU-FR1E182SB | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1E182SB.pdf | |
| LNX2L272MSEH | 2700µF 550V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNX2L272MSEH.pdf | |
| 50YXM22MEFCTZ5X11 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 50YXM22MEFCTZ5X11.pdf | |
| MAL201375479E3 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201375479E3.pdf | |
| UKL0J681MPD | 680µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL0J681MPD.pdf | |
| UPM1E391MHD6 | 390µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1E391MHD6.pdf | |
| UUJ1A222MNQ6ZD | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ1A222MNQ6ZD.pdf | |
| 420BXW82MEFC14.5X40 | 82µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 420BXW82MEFC14.5X40.pdf | |
| ELXM451VSN101MQ30S | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM451VSN101MQ30S.pdf | |
| 30D338M025LS2A | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 108 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D338M025LS2A.pdf | |
| CGS312U100R2C | 3100µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 68 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS312U100R2C.pdf |