| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J364V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J364V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J364V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J364V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J364V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J364V is new and unused, you can buy ERJ-P06J364V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J364V.
| EKY-160ELL222MK25S | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-160ELL222MK25S.pdf | |
| LGN2H101MELA30 | 100µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2H101MELA30.pdf | |
| EEU-FR1A151 | 150µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1A151.pdf | |
| EEU-FC2A120 | 12µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A120.pdf | |
| 10ZL470MEFCT78X11.5 | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 10ZL470MEFCT78X11.5.pdf | |
| AVS475M50B12B-F | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 49.4 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS475M50B12B-F.pdf | |
| EEU-TA1E221B | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1E221B.pdf | |
| EGPD800ELL511MU25H | 510µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 47 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | EGPD800ELL511MU25H.pdf | |
| LAO-100V681MS24PX#B | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LAO-100V681MS24PX#B.pdf | |
| MAL214836472E3 | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214836472E3.pdf | |
| LGJ2E151MELY20 | 150µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGJ2E151MELY20.pdf | |
| B43540B2687M87 | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B2687M87.pdf | |
| TVX2C471MDD | 470µF 160V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX2C471MDD.pdf | |
| B43305B2158M80 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305B2158M80.pdf | |
| B43455A5477M | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43455A5477M.pdf |