| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J510V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 25133 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51 OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J510V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J510V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J510V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J510V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J510V is new and unused, you can buy ERJ-P06J510V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J510V.
| 860020472006 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860020472006.pdf | |
| B41456B8479M | 47000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B8479M.pdf | |
| 865080643008 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 865080643008.pdf | |
| 865060363012 | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | 865060363012.pdf | |
| EEE-HA1C681P | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HA1C681P.pdf | |
| 25ZL820MEFCT810X23 | 820µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 25ZL820MEFCT810X23.pdf | |
| MALREKE05DD322H00K | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 603 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05DD322H00K.pdf | |
| UUG2D680MNQ1ZD | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2D680MNQ1ZD.pdf | |
| ESMH451VNN331MR50T | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 753 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VNN331MR50T.pdf | |
| B41605A7688M2 | 6800µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 16 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A7688M2.pdf | |
| E91F401VSN331MR50T | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 253 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F401VSN331MR50T.pdf | |
| MAL215832392E3 | 3900µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215832392E3.pdf | |
| B43505A9397M67 | 390µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A9397M67.pdf | |
| CGS644UFX5L3PD | 640000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS644UFX5L3PD.pdf | |
| UVZ1E4R7MDH | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1E4R7MDH.pdf |