| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J622V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.2K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J622V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J622V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.2k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J622V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J622V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J622V is new and unused, you can buy ERJ-P06J622V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J622V.
| AFK337M35G24T-F | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | AFK337M35G24T-F.pdf | |
| UKW1H682MRD | 6800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW1H682MRD.pdf | |
| UVY1V472MHD | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1V472MHD.pdf | |
| UKA1C103MHD | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UKA1C103MHD.pdf | |
| UBW1C221MPD1TD | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C | UBW1C221MPD1TD.pdf | |
| EEV-TG1J221Q | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 260 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEV-TG1J221Q.pdf | |
| UVY1V221MPD1TA | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1V221MPD1TA.pdf | |
| 16ZLG470MEFCTA8X16 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 16ZLG470MEFCTA8X16.pdf | |
| ESMG351ELL100MJ20S | 10µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG351ELL100MJ20S.pdf | |
| AVS337M25G24B-F | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 800 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVS337M25G24B-F.pdf | |
| UUN1C331MNQ1MS | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUN1C331MNQ1MS.pdf | |
| B43501A3107M | 100µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 660 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3107M.pdf | |
| 30D228M040LS2A | 2200µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 125 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 30D228M040LS2A.pdf | |
| B43504B5157M82 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 900 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B5157M82.pdf | |
| B43508F2687M7 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2687M7.pdf |