| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J623V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 24010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 62K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J623V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J623V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 62k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J623V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J623V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J623V is new and unused, you can buy ERJ-P06J623V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J623V.
| UVK0J102MPD1TD | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK0J102MPD1TD.pdf | |
| AFC686M16E16T-F | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.9 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC686M16E16T-F.pdf | |
| UCY2C330MPD | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2C330MPD.pdf | |
| URS1V222MHD | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1V222MHD.pdf | |
| 160PX330MEFC18X31.5 | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 160PX330MEFC18X31.5.pdf | |
| 16PX15000MEFCCT18X35.5 | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 16PX15000MEFCCT18X35.5.pdf | |
| EKMM401VSN561MA45S | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMM401VSN561MA45S.pdf | |
| PSU5315 | 53µF 125V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU5315.pdf | |
| MAL210157103E3 | 10000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 31 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL210157103E3.pdf | |
| MAL210467222E3 | 2200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 53 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210467222E3.pdf | |
| KMQ160VS821M22X35T2 | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 303 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | KMQ160VS821M22X35T2.pdf | |
| C0805V123KCRACTU | 0.012µF 500V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805V123KCRACTU.pdf | |
| CGA5L2X7R2A683M160AA | 0.068µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L2X7R2A683M160AA.pdf | |
| 885012009003 | 2200pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | 885012009003.pdf | |
| C1808C301JZGACTU | 300pF 2500V (2.5kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric) 0.185" L x 0.079" W (4.70mm x 2.00mm) | C1808C301JZGACTU.pdf |