| Manufacturer Part Number: | ERJ-P06J682V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.8K OHM 5% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P06J682V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P06J682V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P06J682V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P06J682V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P06J682V is new and unused, you can buy ERJ-P06J682V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P06J682V.
| EKYB350ELL472ML40S | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB350ELL472ML40S.pdf | |
| 336SML010MD4 | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 12.057 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 336SML010MD4.pdf | |
| 6.3ZL4700MEFC12.5X30 | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 6.3ZL4700MEFC12.5X30.pdf | |
| B41866C8108M000 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 56 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C | B41866C8108M000.pdf | |
| UUG1A472MNQ1ZD | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG1A472MNQ1ZD.pdf | |
| EKMH201VNN102MA30W | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN102MA30W.pdf | |
| MAL215827392E3 | 3900µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 83 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215827392E3.pdf | |
| KZE6.3VB102M10X12LL | 1000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | KZE6.3VB102M10X12LL.pdf | |
| 477LMU200M2BF | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 352.737 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 477LMU200M2BF.pdf | |
| CGA5L1X7R1C685M160AC | 6.8µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L1X7R1C685M160AC.pdf | |
| C0603C0G1E1R9B030BF | 1.9pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603C0G1E1R9B030BF.pdf | |
| K473K10X7RF5TL2 | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm) | K473K10X7RF5TL2.pdf | |
| S101J29SL0N6TJ5R | 100pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | S101J29SL0N6TJ5R.pdf | |
| C0603C620K5GACTU | 62pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C620K5GACTU.pdf | |
| C0805C331M2RACTU | 330pF 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C331M2RACTU.pdf |