| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J112V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.1K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J112V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J112V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.1k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J112V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J112V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J112V is new and unused, you can buy ERJ-P08J112V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J112V.
| 337CKS050M | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 502.4 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 337CKS050M.pdf | |
| UCB1VR22MCL1GS | 0.22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | UCB1VR22MCL1GS.pdf | |
| LNR1E154MSE | 150000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR1E154MSE.pdf | |
| ELXV250ETC121MF15D | 120µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXV250ETC121MF15D.pdf | |
| 450WXA47MEFC18X25 | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 450WXA47MEFC18X25.pdf | |
| B43540F2397M2 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 180 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540F2397M2.pdf | |
| B43511A9108M87 | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 90 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A9108M87.pdf | |
| HVMLS272M075EB1D | 2700µF 75V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 46 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS272M075EB1D.pdf | |
| UVR2C331MRA6 | 330µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C331MRA6.pdf | |
| B41043A5338M | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41043A5338M.pdf | |
| CL10B223KO8NNNC | 0.022µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B223KO8NNNC.pdf | |
| GRM31A7U3D100JW31D | 10pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor U2J 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31A7U3D100JW31D.pdf | |
| C0603C222J3RACTU | 2200pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C222J3RACTU.pdf | |
| CL05C101JB51PNC | 100pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05C101JB51PNC.pdf | |
| C1608X7R1H473M080AA | 0.047µF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X7R1H473M080AA.pdf |