| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J160V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16 OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J160V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J160V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J160V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J160V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J160V is new and unused, you can buy ERJ-P08J160V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J160V.
| LGU2P681MELB | 680µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2P681MELB.pdf | |
| ESMR421VSN561MA35S | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMR421VSN561MA35S.pdf | |
| UVY1C682MHD1TN | 6800µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1C682MHD1TN.pdf | |
| EET-ED2D122EA | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 124 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | EET-ED2D122EA.pdf | |
| MAL214268471E3 | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214268471E3.pdf | |
| MAL214699802E3 | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 125°C | MAL214699802E3.pdf | |
| AFK338M25R44B-F | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 33 mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AFK338M25R44B-F.pdf | |
| MAL205877472E3 | 4700µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 59 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205877472E3.pdf | |
| B43501A5337M60 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 400 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A5337M60.pdf | |
| B43584F2478M3 | 4700µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 29 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43584F2478M3.pdf | |
| B43564A2828M | 8200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 24 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | B43564A2828M.pdf | |
| C1206X106K4RACTU | 10µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm) | C1206X106K4RACTU.pdf | |
| C1206J104K2RAC7800 | 0.10µF 200V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C1206J104K2RAC7800.pdf | |
| VJ1111D121KXGAT | 120pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1111 (2828 Metric) 0.117" L x 0.110" W (2.98mm x 2.79mm) | VJ1111D121KXGAT.pdf | |
| GRM188R60G106ME47J | 10µF 4V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R60G106ME47J.pdf |