| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J164V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 160K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J164V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J164V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 160k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J164V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J164V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J164V is new and unused, you can buy ERJ-P08J164V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J164V.
| MAL202119102E3 | 1000µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 160 mOhm 8000 Hrs @ 85°C | MAL202119102E3.pdf | |
| EMVY500GDA102MMN0S | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EMVY500GDA102MMN0S.pdf | |
| UVP1A101MED1TD | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1A101MED1TD.pdf | |
| ECO-S1CA273CA | 27000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 28 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S1CA273CA.pdf | |
| RFS-6V331MH4#5 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | RFS-6V331MH4#5.pdf | |
| LGU1K272MELA | 2700µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU1K272MELA.pdf | |
| 25YXM47MEFCTA5X11 | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXM47MEFCTA5X11.pdf | |
| 227AVD6R3MER | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.96 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 227AVD6R3MER.pdf | |
| ELXV630ETD820MH20D | 82µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV630ETD820MH20D.pdf | |
| 80TXW47MEFC6.3X25 | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 80TXW47MEFC6.3X25.pdf | |
| MAL214097103E3 | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1500 Hrs @ 125°C | MAL214097103E3.pdf | |
| 16YXH8200MEFCGC18X35.5 | 8200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16YXH8200MEFCGC18X35.5.pdf | |
| TVX0J472MCD | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TVX0J472MCD.pdf | |
| 672D476F025CC5D | 47µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2.35 Ohm @ 120Hz | 672D476F025CC5D.pdf | |
| B43601E2477M87 | 470µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601E2477M87.pdf |