| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J203V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J203V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J203V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J203V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J203V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J203V is new and unused, you can buy ERJ-P08J203V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J203V.
| B41888C4477M | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 116 mOhm @ 10kHz 7000 Hrs @ 105°C | B41888C4477M.pdf | |
| 25SZV10M5X5.5 | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | 25SZV10M5X5.5.pdf | |
| UES1E101MPM1TD | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UES1E101MPM1TD.pdf | |
| ESMH630VSN182MP25T | 1800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH630VSN182MP25T.pdf | |
| CG562U150X3L | 5600µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 14 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CG562U150X3L.pdf | |
| USW1A470MDD | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USW1A470MDD.pdf | |
| SS470M016ST | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.8 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | SS470M016ST.pdf | |
| MAL214254472E3 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214254472E3.pdf | |
| MAL213698123E3 | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | MAL213698123E3.pdf | |
| 380LQ681M180J032 | SNAPMOUNTS | 380LQ681M180J032.pdf | |
| E32D3B1MLN471MA67M | 470µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 343.8 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D3B1MLN471MA67M.pdf | |
| B43504E2228M67 | 2200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 60 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2228M67.pdf | |
| MAL210657333E3 | 33000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210657333E3.pdf | |
| CGS193U075R5L | 19000µF 75V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS193U075R5L.pdf | |
| CGS292T350V5L | 2900µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 37 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS292T350V5L.pdf |