| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J243V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 24K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J243V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J243V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 24k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J243V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J243V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J243V is new and unused, you can buy ERJ-P08J243V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J243V.
| 337SVL6R3MFE | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.61 Ohm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 337SVL6R3MFE.pdf | |
| UKL1E151KPDANATD | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1E151KPDANATD.pdf | |
| 25ZLG1000MEFC12.5X20 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 25ZLG1000MEFC12.5X20.pdf | |
| 10YXG3900MEFC12.5X30 | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 10YXG3900MEFC12.5X30.pdf | |
| 381LX682M016J202 | SNAPMOUNTS | 381LX682M016J202.pdf | |
| B43601A2567M67 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A2567M67.pdf | |
| B41691A8687Q7 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 80 mOhm @ 100Hz | B41691A8687Q7.pdf | |
| TVA1194 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1194.pdf | |
| MAL215943122E3 | 1200µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 200 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215943122E3.pdf | |
| EEV-FC1V331P | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEV-FC1V331P.pdf | |
| MVKBP50VCR68MD60TP | 0.68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | MVKBP50VCR68MD60TP.pdf | |
| C0805C689D1GACTU | 6.8pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C689D1GACTU.pdf | |
| DEHR33F102KA3B | 1000pF 3150V (3.15kV) Ceramic Capacitor R Radial, Disc 0.512" Dia (13.00mm) | DEHR33F102KA3B.pdf | |
| CGJ4C2C0G1H332J060AA | 3300pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGJ4C2C0G1H332J060AA.pdf | |
| CL03B151KA3NNNC | 150pF 25V Ceramic Capacitor X7R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CL03B151KA3NNNC.pdf |