| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J244V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 29010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J244V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J244V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J244V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J244V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J244V is new and unused, you can buy ERJ-P08J244V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J244V.
| ELXZ630ELL471MK30S | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXZ630ELL471MK30S.pdf | |
| EKZN500ELL331MK16S | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN500ELL331MK16S.pdf | |
| UKL1H4R7KDDANATD | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1H4R7KDDANATD.pdf | |
| USH1C470MPD | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USH1C470MPD.pdf | |
| 400WA10MEFCG412.5X16 | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 400WA10MEFCG412.5X16.pdf | |
| 25YXG2700MEFCG412.5X40 | 2700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 25YXG2700MEFCG412.5X40.pdf | |
| B41690A7278Q7 | 2700µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 40 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41690A7278Q7.pdf | |
| MAL215972471E3 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 505 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215972471E3.pdf | |
| B43504C2827M62 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 160 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504C2827M62.pdf | |
| B43254B4567M | 560µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254B4567M.pdf | |
| E91F451VNT182MCA5T | 1800µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 55 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | E91F451VNT182MCA5T.pdf | |
| E36D501CPN562MFD0M | 5600µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 92 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D501CPN562MFD0M.pdf | |
| AVRF476M35F24T-F | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 160 mohm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C | AVRF476M35F24T-F.pdf | |
| MAL212380228 | 2.2µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 109 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212380228.pdf | |
| C0402C100C8GACTU | 10pF 10V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C100C8GACTU.pdf |