| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J364V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J364V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J364V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J364V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J364V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J364V is new and unused, you can buy ERJ-P08J364V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J364V.
| EKMG630ELL221MJ16S | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG630ELL221MJ16S.pdf | |
| SK221M063ST | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 540 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | SK221M063ST.pdf | |
| UTT1C151MPD1TD | 150µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UTT1C151MPD1TD.pdf | |
| UPA1E102MPD1TD | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UPA1E102MPD1TD.pdf | |
| 450BXW68MEFC16X30 | 68µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 450BXW68MEFC16X30.pdf | |
| LGY2W820MELB | 82µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2W820MELB.pdf | |
| B43540C5157M2 | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 650 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540C5157M2.pdf | |
| B43510B5827M7 | 820µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 130 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B5827M7.pdf | |
| MAL210678683E3 | 68000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8 mOhm @ 100Hz 20000 Hrs @ 85°C | MAL210678683E3.pdf | |
| B41041A3226M | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A3226M.pdf | |
| DEHR33F471KA3B | 470pF 3150V (3.15kV) Ceramic Capacitor R Radial, Disc 0.394" Dia (10.00mm) | DEHR33F471KA3B.pdf | |
| CGA3E2X8R1H103M080AD | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2X8R1H103M080AD.pdf | |
| VY2102M29Y5US6TV5 | 1000pF 440VAC Ceramic Capacitor Y5U (E) Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | VY2102M29Y5US6TV5.pdf | |
| A562M20X7RL5UAA | 5600pF 500V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.118" Dia x 0.197" L (3.00mm x 5.00mm) | A562M20X7RL5UAA.pdf | |
| HSZ331MAQBF0KR | 330pF 500V Ceramic Capacitor Y5T Radial, Disc 0.236" Dia (6.00mm) | HSZ331MAQBF0KR.pdf |