| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J514V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 89010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 510K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J514V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J514V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 510k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J514V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J514V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J514V is new and unused, you can buy ERJ-P08J514V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J514V.
| AFK106M16B12T-F | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1.35 Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | AFK106M16B12T-F.pdf | |
| 200KXW270MEFC16X30 | 270µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200KXW270MEFC16X30.pdf | |
| UPW1A392MHD6TN | 3900µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | UPW1A392MHD6TN.pdf | |
| EEU-FC1V470H | 47µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V470H.pdf | |
| USF1C470MDD1TE | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | USF1C470MDD1TE.pdf | |
| 107SVH050MFE | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2.82 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 107SVH050MFE.pdf | |
| UHM0J222MPD3 | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHM0J222MPD3.pdf | |
| MALREKV00FE233N00K | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV00FE233N00K.pdf | |
| MAL205253681E3 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 250 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205253681E3.pdf | |
| 36DX802G030AB2A | 8000µF 30V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX802G030AB2A.pdf | |
| UVZ1C223MRH | 22000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ1C223MRH.pdf | |
| MVK50VC3R3MD55TP | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 60.273 Ohm 1000 Hrs @ 105°C | MVK50VC3R3MD55TP.pdf | |
| 500R15N180JV4T | 18pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | 500R15N180JV4T.pdf | |
| GRM31MR72A684KA35L | 0.68µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | GRM31MR72A684KA35L.pdf | |
| C0805C822JAGACAUTO | 8200pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C822JAGACAUTO.pdf |