| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J562V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 63813 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 5.6K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J562V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J562V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 5.6k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J562V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J562V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J562V is new and unused, you can buy ERJ-P08J562V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J562V.
| EEU-FC1H4R7 | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H4R7.pdf | |
| 450LSU4700MNB77X141 | 4700µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | 450LSU4700MNB77X141.pdf | |
| URZ1A103MHD1TN | 10000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ1A103MHD1TN.pdf | |
| LNR2C332MSE | 3300µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNR2C332MSE.pdf | |
| 63ZLH270MEFC10X20 | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63ZLH270MEFC10X20.pdf | |
| 25SEV100M8X10.5 | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | 25SEV100M8X10.5.pdf | |
| MALREKA00FE410FG0K | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 190 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00FE410FG0K.pdf | |
| SLPX123M010A1P3 | 12000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 61 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX123M010A1P3.pdf | |
| B41252A3339M | 33000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A3339M.pdf | |
| B41252A5189M | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A5189M.pdf | |
| 80D151P200JA2DE3 | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 660 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 80D151P200JA2DE3.pdf | |
| B43601E2827M87 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601E2827M87.pdf | |
| E37F421CPN392MDB7M | 3900µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 23 mOhm 5000 Hrs @ 85°C | E37F421CPN392MDB7M.pdf | |
| EET-UQ2C152CA | 1500µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 133 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2C152CA.pdf | |
| EET-UQ2W471DA | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 423 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | EET-UQ2W471DA.pdf |