| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J563V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 56K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J563V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J563V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 56k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J563V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J563V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J563V is new and unused, you can buy ERJ-P08J563V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J563V.
| EEU-FC1E271 | 270µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1E271.pdf | |
| LGU2D561MELB | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2D561MELB.pdf | |
| ESMQ351VSN821MA45S | 820µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ351VSN821MA45S.pdf | |
| LGN2P122MELB40 | 1200µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2P122MELB40.pdf | |
| LNY2V822MSEH | 8200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2V822MSEH.pdf | |
| 35TXW330MEFC6.3X40 | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 35TXW330MEFC6.3X40.pdf | |
| B41890A5157M | 150µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 138 mOhm @ 10kHz | B41890A5157M.pdf | |
| B41252A8158M | 1500µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B41252A8158M.pdf | |
| MAL214864472E3 | 4700µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214864472E3.pdf | |
| SLPX123M025C5P3 | 12000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 50 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX123M025C5P3.pdf | |
| EEU-TA1C222B | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | EEU-TA1C222B.pdf | |
| B41693A7687Q7 | 680µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 160 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41693A7687Q7.pdf | |
| 450BXF47MGC18X20 | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 450BXF47MGC18X20.pdf | |
| 510DX227M010BD2D | 220µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.507 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 125°C | 510DX227M010BD2D.pdf | |
| 53D101F450JS6 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D101F450JS6.pdf |