| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J564V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 19010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 560K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J564V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J564V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 560k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J564V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J564V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J564V is new and unused, you can buy ERJ-P08J564V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J564V.
| URS1V4R7MDD1TD | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1V4R7MDD1TD.pdf | |
| 350TXW56MEFC10X40 | 56µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | 350TXW56MEFC10X40.pdf | |
| UHV0J331MED1TA | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UHV0J331MED1TA.pdf | |
| MAL214051471E3 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | MAL214051471E3.pdf | |
| EKMH6R3VSN223MQ30T | 22000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 45 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH6R3VSN223MQ30T.pdf | |
| B43508A2108M60 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A2108M60.pdf | |
| MAL212366689 | 68µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 4.1 Ohm @ 100Hz 20000 Hrs @ 125°C | MAL212366689.pdf | |
| 36DE452G100AC2A | 4500µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE452G100AC2A.pdf | |
| LMK063BJ223KP-F | 0.022µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | LMK063BJ223KP-F.pdf | |
| EMK325BJ476MM-T | 47µF 16V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | EMK325BJ476MM-T.pdf | |
| C0201C100D3GACTU | 10pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0201C100D3GACTU.pdf | |
| GRM1555C1HR75CA01D | 0.75pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1HR75CA01D.pdf | |
| C0402C0G1C470K020BC | 47pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | C0402C0G1C470K020BC.pdf | |
| CGA3E2NP02A332J080AA | 3300pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CGA3E2NP02A332J080AA.pdf | |
| C1220X7R1C224M085AC | 0.22µF 16V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric) 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | C1220X7R1C224M085AC.pdf |