| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J752V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 54010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 7.5K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J752V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J752V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 7.5k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J752V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J752V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J752V is new and unused, you can buy ERJ-P08J752V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J752V.
| EEU-FC0J392 | 3900µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FC0J392.pdf | |
| EFL-500ELL1R0MD05D | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-500ELL1R0MD05D.pdf | |
| EKXG161ELL330MJ20S | 33µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | EKXG161ELL330MJ20S.pdf | |
| EEU-FC1H220H | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H220H.pdf | |
| 4THE220MI | FIXED ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPA | 4THE220MI.pdf | |
| 380LQ391M315H452 | 390µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 510 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 380LQ391M315H452.pdf | |
| 381LX183M025A032 | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX183M025A032.pdf | |
| E81D630VGS222MR25N | CAP ALUM 2200UF 63V RADIAL | E81D630VGS222MR25N.pdf | |
| E32D201HPN471TAA5M | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D201HPN471TAA5M.pdf | |
| B41550E9688Q | 6800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | B41550E9688Q.pdf | |
| MAL212315471E3 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 250 mOhm 20000 Hrs @ 125°C | MAL212315471E3.pdf | |
| LPW332M1JN45V-W | 3300µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 151 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C | LPW332M1JN45V-W.pdf | |
| B41851A3107M8 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | B41851A3107M8.pdf | |
| CGA5L3X7R1H475K160AE | 4.7µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | CGA5L3X7R1H475K160AE.pdf | |
| 101X14W471MV4T | 470pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.064" L x 0.035" W (1.63mm x 0.89mm) | 101X14W471MV4T.pdf |