| Manufacturer Part Number: | ERJ-P08J753V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 44010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 75K OHM 5% 2/3W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P08J753V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P08J753V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Product Training Modules | Automotive Resistor Products LED Lighting Components | |
| Online Catalog | ERJ-P Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 75k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.667W, 2/3W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) | |
| Supplier Device Package | 1206 | |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | |
| Height | 0.028" (0.70mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P08J753V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P08J753V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P08J753V is new and unused, you can buy ERJ-P08J753V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P08J753V.
| UVR1C220MDD6TP | 22µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C220MDD6TP.pdf | |
| UWT1HR33MCL1GB | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1HR33MCL1GB.pdf | |
| UUB1C221MNL1GS | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 125°C | UUB1C221MNL1GS.pdf | |
| EEU-FR1A682L | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1A682L.pdf | |
| UVY2A3R3MDD1TA | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2A3R3MDD1TA.pdf | |
| UPW1J150MED1TA | 15µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1J150MED1TA.pdf | |
| 10YXG330MEFCTA8X11.5 | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 10YXG330MEFCTA8X11.5.pdf | |
| 63ZL1000MEFC16X35.5 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 63ZL1000MEFC16X35.5.pdf | |
| MALREKA00KK347M00K | 470µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 420 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00KK347M00K.pdf | |
| ELXM161VSN821MQ40S | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | ELXM161VSN821MQ40S.pdf | |
| B43255A9187M | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | B43255A9187M.pdf | |
| 678D228M010EK4D | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 115 mOhm @ 20Hz 4000 Hrs @ 105°C | 678D228M010EK4D.pdf | |
| B43508F2687M82 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 170 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508F2687M82.pdf | |
| E82D401VND122MB80T | CAP ALUM 1200UF 400V RADIAL | E82D401VND122MB80T.pdf | |
| 53D221F400KT6 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D221F400KT6.pdf |