| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF1502V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 15K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF1502V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF1502V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-P6W Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF1502V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF1502V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF1502V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF1502V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF1502V.
| UBX1C221MPL1TD | 220µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX1C221MPL1TD.pdf | |
| UPA1C391MPD1TD | 390µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPA1C391MPD1TD.pdf | |
| LLS1C473MELC | 47000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1C473MELC.pdf | |
| 865090240001 | 10µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | 865090240001.pdf | |
| EEU-FC2A120 | 12µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EEU-FC2A120.pdf | |
| 63MS73.3MEFC5X7 | 3.3µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 63MS73.3MEFC5X7.pdf | |
| B41858C4337M | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 274 mOhm @ 10kHz 3000 Hrs @ 105°C | B41858C4337M.pdf | |
| MAL213631181E3 | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | MAL213631181E3.pdf | |
| MAL209454151E3 | 150µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 910 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL209454151E3.pdf | |
| B43501A3157M62 | 150µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3157M62.pdf | |
| B43540A9227M67 | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9227M67.pdf | |
| EKMS421VSN471MA40S | 470µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EKMS421VSN471MA40S.pdf | |
| E32D451HPN151AAE3N | 150µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D451HPN151AAE3N.pdf | |
| ERWE401LGB102MAC0M | 1000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | ERWE401LGB102MAC0M.pdf | |
| E32D600HPN753UEE3M | 75000µF 60V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C | E32D600HPN753UEE3M.pdf |