| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF18R0V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18 OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF18R0V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF18R0V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-P6W Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF18R0V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF18R0V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF18R0V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF18R0V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF18R0V.
| 860160275023 | 560µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160275023.pdf | |
| 860130678009 | 330µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C | 860130678009.pdf | |
| MAL203878228E3 | 2.2µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203878228E3.pdf | |
| 475TTA100M | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 50.3284 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 475TTA100M.pdf | |
| MAL214264682E3 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2500 Hrs @ 105°C | MAL214264682E3.pdf | |
| EMVE201ARA220MKG5S | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVE201ARA220MKG5S.pdf | |
| LLS2Z471MELY | 470µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2Z471MELY.pdf | |
| EKMH101VSN332MQ50T | 3300µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH101VSN332MQ50T.pdf | |
| 567LMX250M2DE | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 444.1 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 567LMX250M2DE.pdf | |
| LKX2D122MESB45 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LKX2D122MESB45.pdf | |
| E36D161LPN822TCD0N | 8200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D161LPN822TCD0N.pdf | |
| 381LX102M450A102 | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX102M450A102.pdf | |
| UMK325B7475MM-T | 4.7µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | UMK325B7475MM-T.pdf | |
| 885012005029 | 47pF 16V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 885012005029.pdf | |
| CL05A104KP5NNWC | 0.10µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CL05A104KP5NNWC.pdf |