| Manufacturer Part Number: | ERJ-P6WF6801V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 6.8K OHM 1% 1/2W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-P6WF6801V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-P6WF6801V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | ERJ-P6W Series Anti-Surge Thick-Film Chip Resistors Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-P6W Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 6.8k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0805 | |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | |
| Height | 0.030" (0.75mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-P6WF6801V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-P6WF6801V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-P6WF6801V is new and unused, you can buy ERJ-P6WF6801V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-P6WF6801V.
| 35SGV22M6.3X6.1 | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 35SGV22M6.3X6.1.pdf | |
| 400MXK560MEFCSN30X40 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXK560MEFCSN30X40.pdf | |
| EEV-FK1H4R7R | 4.7µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1H4R7R.pdf | |
| 380LX820M500K012 | 82µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2.455 Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX820M500K012.pdf | |
| 25ZLK470MT78X20 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 25ZLK470MT78X20.pdf | |
| EKXJ221ELL101MK25S | 100µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ221ELL101MK25S.pdf | |
| MAL215056102E3 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | MAL215056102E3.pdf | |
| B41690A8307Q9 | 300µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 260 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41690A8307Q9.pdf | |
| MALREKV00KG247X00K | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5.64 Ohm @ 120Hz 10000 Hrs @ 105°C | MALREKV00KG247X00K.pdf | |
| B43504A2397M7 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 330 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2397M7.pdf | |
| 109LBB050M2CH | 10000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 33.16 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 109LBB050M2CH.pdf | |
| ELXS251VSN681MP50S | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXS251VSN681MP50S.pdf | |
| NLW5-50 | 5µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can 40 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | NLW5-50.pdf | |
| HVMLS212M060EA1A | 2100µF 60V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 72 mOhm @ 120Hz 10000 Hrs @ 85°C | HVMLS212M060EA1A.pdf | |
| GRM188R71E184KA88D | 0.18µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71E184KA88D.pdf |