| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1502V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1502V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1502V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1502V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1502V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1502V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1502V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1502V.
| 400BXW68MEFC12.5X35 | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 400BXW68MEFC12.5X35.pdf | |
| AHA225M50B12T-F | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 90.5 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA225M50B12T-F.pdf | |
| UCM1C470MCL1GS | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCM1C470MCL1GS.pdf | |
| ECO-S2GB221CA | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 754 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2GB221CA.pdf | |
| EEU-EE2D680S | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-EE2D680S.pdf | |
| UVZ2F3R3MPD1TD | 3.3µF 315V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVZ2F3R3MPD1TD.pdf | |
| UCA2D680MHD6TN | 68µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCA2D680MHD6TN.pdf | |
| EEU-FM1H101B | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1H101B.pdf | |
| EEU-FC1V121B | 120µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1V121B.pdf | |
| MALREKA00PB347DL0K | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 560 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00PB347DL0K.pdf | |
| UEP1E330MED1TA | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UEP1E330MED1TA.pdf | |
| EKZE350ETD471MJ20S | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE350ETD471MJ20S.pdf | |
| 517D108M010CD6AE3 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 517D108M010CD6AE3.pdf | |
| B41868R5108M | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 57 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868R5108M.pdf | |
| 100YXG680MEFCGC18X31.5 | 680µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 100YXG680MEFCGC18X31.5.pdf |