| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F1503V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F1503V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F1503V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F1503V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F1503V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F1503V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F1503V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F1503V.
| UCS2G560MND9 | 56µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCS2G560MND9.pdf | |
| 200KXW100MEFC10X35 | 100µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 200KXW100MEFC10X35.pdf | |
| UPM1K121MPD | 120µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM1K121MPD.pdf | |
| 860080674007 | 68µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 860080674007.pdf | |
| 860160275030 | 1000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 860160275030.pdf | |
| 381LX102M250A452 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 199 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 381LX102M250A452.pdf | |
| 35YXJ33MTA5X11 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 35YXJ33MTA5X11.pdf | |
| UKL2AR68MDD1TA | 0.68µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2AR68MDD1TA.pdf | |
| 100ZLJ18MTA6.3X11 | 18µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 100ZLJ18MTA6.3X11.pdf | |
| 381LX183M025J042 | SNAPMOUNTS | 381LX183M025J042.pdf | |
| B43305F2397M80 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 320 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305F2397M80.pdf | |
| LLS2C102MELB | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS2C102MELB.pdf | |
| B43540B5227M2 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 440 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540B5227M2.pdf | |
| B43511A827M80 | 820µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 190 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511A827M80.pdf | |
| B43508A5687M82 | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 180 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508A5687M82.pdf |