| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F2400V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 240 OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F2400V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F2400V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 240 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F2400V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F2400V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F2400V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F2400V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F2400V.
| LGL2W391MELB40 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGL2W391MELB40.pdf | |
| EMVA250ADA560MF55G | 56µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EMVA250ADA560MF55G.pdf | |
| 381LX822M035A012 | 8200µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX822M035A012.pdf | |
| ELXV250ETC121MF15D | 120µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXV250ETC121MF15D.pdf | |
| 16ZLH470MEFCTA8X11.5 | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 16ZLH470MEFCTA8X11.5.pdf | |
| UHE1E152MHD1TO | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1E152MHD1TO.pdf | |
| UBX2V6R8MPL | 6.8µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C | UBX2V6R8MPL.pdf | |
| MALREKB00JS447EG0K | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 70 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JS447EG0K.pdf | |
| UKW2A471MHD | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKW2A471MHD.pdf | |
| TVAN1304.1-E3 | 10µF 50V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVAN1304.1-E3.pdf | |
| MALIEYN07BC556C02K | 56000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 20 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07BC556C02K.pdf | |
| TVA1522 | 100µF 250V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1522.pdf | |
| B43041A2337M | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B43041A2337M.pdf | |
| GRM188R71H332KA01D | 3300pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM188R71H332KA01D.pdf | |
| C1005NP01H060D050BA | 6pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C1005NP01H060D050BA.pdf |