| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F3003V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 300K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F3003V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F3003V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 300k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F3003V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F3003V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F3003V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F3003V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F3003V.
| 100YXJ4R7M5X11 | 4.7µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100YXJ4R7M5X11.pdf | |
| SLPX103M035E3P3 | 10000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 53 mOhm 3000 Hrs @ 85°C | SLPX103M035E3P3.pdf | |
| UCY2D820MHD9TO | 82µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2D820MHD9TO.pdf | |
| UVK2A220MED | 22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2A220MED.pdf | |
| 10NA100MEFC6.3X11 | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 10NA100MEFC6.3X11.pdf | |
| UHD1V560MED1TA | 56µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UHD1V560MED1TA.pdf | |
| MAL203836331E3 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | MAL203836331E3.pdf | |
| MALREKB05FG410H00K | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 160 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05FG410H00K.pdf | |
| 515D338M010DK6AE3 | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 515D338M010DK6AE3.pdf | |
| EKMH201VNN681MR30N | 680µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 244 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN681MR30N.pdf | |
| 380LX153M025H052 | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 40 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 380LX153M025H052.pdf | |
| B43254G2567M | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254G2567M.pdf | |
| B43305C9337M82 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 410 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305C9337M82.pdf | |
| B41605A338M9 | 3300µF 55V Aluminum Capacitors Radial, Can 24 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41605A338M9.pdf | |
| E74D550LPN342MA54M | CAP ALUM 3400UF 55V SCREW | E74D550LPN342MA54M.pdf |