| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F3902V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 39K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F3902V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F3902V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 39k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F3902V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F3902V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F3902V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F3902V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F3902V.
| B41456B7479M | 47000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B7479M.pdf | |
| SEK010M200ST | 1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 199.04 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | SEK010M200ST.pdf | |
| LGGW6181MELA30 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LGGW6181MELA30.pdf | |
| UFW1A333MRD | 33000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1A333MRD.pdf | |
| B41231B5229M | 22000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B5229M.pdf | |
| 860010573007 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010573007.pdf | |
| UFW1H220MDD | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1H220MDD.pdf | |
| 50PK100MEFCTA8X11.5 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 50PK100MEFCTA8X11.5.pdf | |
| MAL211935221E3 | 220µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 940 mOhm @ 100Hz 4000 Hrs @ 125°C | MAL211935221E3.pdf | |
| TVA1438 | 5µF 200V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1438.pdf | |
| B43305F2337M | 330µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 380 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305F2337M.pdf | |
| B43501B9107M87 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 660 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B9107M87.pdf | |
| ESMH451VQT681MB50T | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 366 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH451VQT681MB50T.pdf | |
| 53D152F100JL6 | 1500µF 100V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D152F100JL6.pdf | |
| TVA1908-E3 | 40µF 500V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1908-E3.pdf |