| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F3903V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 390K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F3903V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F3903V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 390k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F3903V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F3903V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F3903V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F3903V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F3903V.
| EEE-1AA101WAR | 100µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | EEE-1AA101WAR.pdf | |
| UPW1A220MDD | 22µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW1A220MDD.pdf | |
| ROB-100V471MK8# | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | ROB-100V471MK8#.pdf | |
| 860160275028 | 820µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 860160275028.pdf | |
| UBC1E221MNS1GS | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 150°C | UBC1E221MNS1GS.pdf | |
| 50MH53.3MEFCT54X5 | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 50MH53.3MEFCT54X5.pdf | |
| 16MH747MEFC6.3X7 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | 16MH747MEFC6.3X7.pdf | |
| 687KXM016MLQ | 680µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 390.1 mOhm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C | 687KXM016MLQ.pdf | |
| AVES226M50D16T-F | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 9 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AVES226M50D16T-F.pdf | |
| ELXV250EC3331MH20D | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV250EC3331MH20D.pdf | |
| EMZE100ADA330ME73G | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7000 Hrs @ 105°C | EMZE100ADA330ME73G.pdf | |
| MAL201350101E3 | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL201350101E3.pdf | |
| B43867F2156M | 15µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 140°C | B43867F2156M.pdf | |
| SH330M250ST | 33µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 6.03 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | SH330M250ST.pdf | |
| EKXJ401ELL181MM45S | 180µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ401ELL181MM45S.pdf |