| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F6203V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F6203V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F6203V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 620k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F6203V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F6203V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F6203V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F6203V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F6203V.
| EKZE101ELL470MJC5S | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | EKZE101ELL470MJC5S.pdf | |
| AVE107M06D16T-F | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4.64 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE107M06D16T-F.pdf | |
| MAL211836331E3 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 870 mOhm 4000 Hrs @ 125°C | MAL211836331E3.pdf | |
| UMT1E4R7MDD1TP | 4.7µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1E4R7MDD1TP.pdf | |
| UCP2W270MPD | 27µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UCP2W270MPD.pdf | |
| UBW1A332MHD1TN | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 135°C | UBW1A332MHD1TN.pdf | |
| EEU-FM1C102B | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1C102B.pdf | |
| ULD2G3R9MPD | 3.9µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 15000 Hrs @ 105°C | ULD2G3R9MPD.pdf | |
| SLP122M100C3P3 | 1200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 221 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP122M100C3P3.pdf | |
| ESMH100VSN683MA40T | 68000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH100VSN683MA40T.pdf | |
| MAL215956101E3 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.98 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215956101E3.pdf | |
| MAL215727391E3 | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 500 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | MAL215727391E3.pdf | |
| 36DY682F025AN2A | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | 36DY682F025AN2A.pdf | |
| E36D251HPN123MEA5M | 12000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15.9 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D251HPN123MEA5M.pdf | |
| CGS783U040X6L | 78000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS783U040X6L.pdf |