| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3F6802V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 68K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3F6802V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3F6802V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 68k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3F6802V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3F6802V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3F6802V is new and unused, you can buy ERJ-PA3F6802V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3F6802V.
| UPW1V101MPD | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1V101MPD.pdf | |
| EKMH630VSN822MA45T | 8200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 30 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH630VSN822MA45T.pdf | |
| EKYB250ELL820ME11D | 82µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKYB250ELL820ME11D.pdf | |
| UHE1H221MPD1TD | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UHE1H221MPD1TD.pdf | |
| UPTW6680MHD6 | 68µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPTW6680MHD6.pdf | |
| UHW1J182MHD | 1800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1J182MHD.pdf | |
| AHA336M35E16T-F | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AHA336M35E16T-F.pdf | |
| MAL215266109E3 | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215266109E3.pdf | |
| B41505A7478M2 | 4700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 45 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A7478M2.pdf | |
| B41692A7158Q7 | 1500µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 80 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41692A7158Q7.pdf | |
| B41607A228M8 | 2200µF 55V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 125°C | B41607A228M8.pdf | |
| 53D122F063GJ7 | 1200µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D122F063GJ7.pdf | |
| 600D566F150DX4 | 56µF 150V Aluminum Capacitors Axial, Can | 600D566F150DX4.pdf | |
| B43457A228M | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43457A228M.pdf | |
| EEE-1HA0R1SR | 0.1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1HA0R1SR.pdf |