| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J120V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 12 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J120V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J120V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J120V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J120V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J120V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J120V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J120V.
| UCD1C101MCL1GS | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1C101MCL1GS.pdf | |
| MAL225630682E3 | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 78 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | MAL225630682E3.pdf | |
| LGN2E681MELZ50 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2E681MELZ50.pdf | |
| UVY1E331MPD1TD | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY1E331MPD1TD.pdf | |
| 35TWL33MEFC6.3X11 | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 35TWL33MEFC6.3X11.pdf | |
| UVY2G2R2MPD | 2.2µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UVY2G2R2MPD.pdf | |
| AVE336M63F24T-F | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5.02 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | AVE336M63F24T-F.pdf | |
| ULH2E7R5MNL1GS | 7.5µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 4000 Hrs @ 125°C | ULH2E7R5MNL1GS.pdf | |
| UUJ2D330MNQ1ZD | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2D330MNQ1ZD.pdf | |
| MAL205758151E3 | 150µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 950 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | MAL205758151E3.pdf | |
| PSU14535A | 145µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - QC Terminals | PSU14535A.pdf | |
| EEE-TG1A332UM | 3300µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 80 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C | EEE-TG1A332UM.pdf | |
| B41044A7337M | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41044A7337M.pdf | |
| RDE5C2A821J0M1H03A | 820pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | RDE5C2A821J0M1H03A.pdf | |
| GRM0225C1E7R6CDAEL | 7.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E7R6CDAEL.pdf |