| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J151V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J151V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J151V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J151V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J151V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J151V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J151V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J151V.
| ELXZ160ELL102MJ20S | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXZ160ELL102MJ20S.pdf | |
| 478TTA025M | 4700µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 81 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 478TTA025M.pdf | |
| LGN2V471MELC30 | 470µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2V471MELC30.pdf | |
| 63ZLH820MEFC16X25 | 820µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 63ZLH820MEFC16X25.pdf | |
| UPW1J470MPD1TA | 47µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPW1J470MPD1TA.pdf | |
| 100YXG180MEFCG412.5X25 | 180µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 100YXG180MEFCG412.5X25.pdf | |
| MALREKA00JG510B00K | 10000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 60 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00JG510B00K.pdf | |
| EPAG451ELL390MK35S | 39µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | EPAG451ELL390MK35S.pdf | |
| B43540F2397M62 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 180 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540F2397M62.pdf | |
| B43504A5107M87 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.35 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5107M87.pdf | |
| B43504A5477M2 | 470µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 290 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A5477M2.pdf | |
| B43457A6478M | 4700µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 10000 Hrs @ 85°C | B43457A6478M.pdf | |
| UVR1J681MHA | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J681MHA.pdf | |
| ECE-P2EP332HX | 3300µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 60 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECE-P2EP332HX.pdf | |
| B41042A5228M | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B41042A5228M.pdf |