| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J163V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J163V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J163V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 16k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J163V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J163V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J163V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J163V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J163V.
| EEU-FC1H101 | 100µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EEU-FC1H101.pdf | |
| EMVY160ADA470MF55G | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EMVY160ADA470MF55G.pdf | |
| EEE-HC1V220P | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | EEE-HC1V220P.pdf | |
| EEV-FK1K3R3R | 3.3µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-FK1K3R3R.pdf | |
| UPJ1C152MHD1TO | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1C152MHD1TO.pdf | |
| LGN2G561MELB50 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGN2G561MELB50.pdf | |
| 6.3JZV220M6.3X6.1 | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 6.3JZV220M6.3X6.1.pdf | |
| 25JZV470M10X10.5 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 25JZV470M10X10.5.pdf | |
| URY2W6R8MHD | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | URY2W6R8MHD.pdf | |
| MAL214834682E3 | 6800µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL214834682E3.pdf | |
| MAL214698683E3 | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 125°C | MAL214698683E3.pdf | |
| SLPX122M180H3P3 | 1200µF 180V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 166 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | SLPX122M180H3P3.pdf | |
| B43254A4227M | 220µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A4227M.pdf | |
| E36D451HPN312TDE3N | 3100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451HPN312TDE3N.pdf | |
| E37X351CPN392MDB7M | 3900µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 26 mOhm 1500 Hrs @ 85°C | E37X351CPN392MDB7M.pdf |