| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J180V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 12725 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J180V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J180V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Digi-Reel® | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J180V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J180V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J180V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J180V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J180V.
| EMVY350ADA4R7MD55G | 4.7µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EMVY350ADA4R7MD55G.pdf | |
| 861011484009 | 100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | 861011484009.pdf | |
| UPV1H3R3MFD1TA | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1H3R3MFD1TA.pdf | |
| UKL1E101MPDANA | 100µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKL1E101MPDANA.pdf | |
| EMLE350ADA330MF90G | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 8000 Hrs @ 105°C | EMLE350ADA330MF90G.pdf | |
| MAL213699476E3 | 470µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | MAL213699476E3.pdf | |
| 40D256F050DC5A | 25µF 50V Aluminum Capacitors 7.564 Ohm 500 Hrs @ 85°C | 40D256F050DC5A.pdf | |
| LGY2E102MELC | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2E102MELC.pdf | |
| MAL219857221E3 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 434 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL219857221E3.pdf | |
| 36DX292F250CC2A | 2900µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX292F250CC2A.pdf | |
| ERHA501LGC123MGM0M | 12000µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | ERHA501LGC123MGM0M.pdf | |
| GRM155R71E104KE14D | 0.10µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM155R71E104KE14D.pdf | |
| C3216X7R2J472K115AA | 4700pF 630V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R2J472K115AA.pdf | |
| CL10B103KB85PNC | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10B103KB85PNC.pdf | |
| FK28X5R1A334K | 0.33µF 10V Ceramic Capacitor X5R Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | FK28X5R1A334K.pdf |