| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J181V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J181V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J181V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J181V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J181V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J181V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J181V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J181V.
| EEE-HD1C470AP | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HD1C470AP.pdf | |
| ULD2G1R5MED1TD | 1.5µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | ULD2G1R5MED1TD.pdf | |
| 228TTA035M | 2200µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 121 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 228TTA035M.pdf | |
| UCD1V100MCL1GS | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UCD1V100MCL1GS.pdf | |
| ELXZ630ELL121MJ16S | 120µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXZ630ELL121MJ16S.pdf | |
| 105SMH050MHR | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 198.94 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 105SMH050MHR.pdf | |
| EKZE6R3ELL122MH20D | 1200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EKZE6R3ELL122MH20D.pdf | |
| 50YXG560MEFC12.5X25 | 560µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 50YXG560MEFC12.5X25.pdf | |
| 860010575014 | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 860010575014.pdf | |
| ELXZ350ETD101MF15D | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ELXZ350ETD101MF15D.pdf | |
| EKY-630ELL181MJ20S | 180µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-630ELL181MJ20S.pdf | |
| EKY-250ELL102ML15S | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKY-250ELL102ML15S.pdf | |
| MAL202128151E3 | 150µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 850 mOhm @ 100Hz 2500 Hrs @ 85°C | MAL202128151E3.pdf | |
| B43501G2477M62 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 210 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501G2477M62.pdf | |
| B43501A1108M2 | 1000µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A1108M2.pdf |