| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J1R5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J1R5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J1R5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 1.5 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J1R5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J1R5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J1R5V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J1R5V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J1R5V.
| EKMQ251VSN271MP25S | 270µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ251VSN271MP25S.pdf | |
| LGR2G331MELB50 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2G331MELB50.pdf | |
| EEV-HB1E100R | 10µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEV-HB1E100R.pdf | |
| LNX2J562MSEK | 5600µF 630V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNX2J562MSEK.pdf | |
| 476RZM050M | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.233 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 476RZM050M.pdf | |
| 6.3ZLH1500MEFCT78X20 | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 6.3ZLH1500MEFCT78X20.pdf | |
| UKL1J330KPD1TD | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1J330KPD1TD.pdf | |
| 25YXH2200MEFC18X20 | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25YXH2200MEFC18X20.pdf | |
| B43601D5227M | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 490 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601D5227M.pdf | |
| B43601A9687M60 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9687M60.pdf | |
| B43510A5128M7 | 1200µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 90 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510A5128M7.pdf | |
| MLP112M100EK0D | 1100µF 100V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 112 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP112M100EK0D.pdf | |
| B41041A8687M | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | B41041A8687M.pdf | |
| GRM1885C1H180JA01D | 18pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1885C1H180JA01D.pdf | |
| C5750X5R1C336M200KA | 33µF 16V Ceramic Capacitor X5R 2220 (5750 Metric) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) | C5750X5R1C336M200KA.pdf |