| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J242V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 2.4K OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J242V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J242V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 2.4k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J242V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J242V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J242V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J242V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J242V.
| UKT1C472MHD | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1C472MHD.pdf | |
| 474SML050MD4 | 0.47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 423.28 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 474SML050MD4.pdf | |
| UVR1C100MDD6 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1C100MDD6.pdf | |
| 25YXG330MEFCTA8X16 | 330µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 25YXG330MEFCTA8X16.pdf | |
| 16ZLJ2700M12.5X25 | 2700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 16ZLJ2700M12.5X25.pdf | |
| B43504E2567M62 | 560µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 230 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504E2567M62.pdf | |
| EKMM451VND102MB80T | 1000µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 3000 Hrs @ 105°C | EKMM451VND102MB80T.pdf | |
| B43520A5687M | 680µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 170 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43520A5687M.pdf | |
| C3225X7R1C475K250AM | 4.7µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225X7R1C475K250AM.pdf | |
| CGA8K1X7R3D222K130KE | 2200pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | CGA8K1X7R3D222K130KE.pdf | |
| C2012X5R1V105M085AB | 1µF 35V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R1V105M085AB.pdf | |
| CGA4J3X8R1H154M125AB | 0.15µF 50V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CGA4J3X8R1H154M125AB.pdf | |
| C4532X7T2J224M200KE | 0.22µF 630V Ceramic Capacitor X7T 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | C4532X7T2J224M200KE.pdf | |
| C322C680J2G5TA | 68pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | C322C680J2G5TA.pdf | |
| GRM035R60J475ME15D | 4.7µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM035R60J475ME15D.pdf |