| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J270V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 27 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J270V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J270V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 27 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J270V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J270V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J270V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J270V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J270V.
| ECA-1JHG222 | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | ECA-1JHG222.pdf | |
| UCD1J471MNQ1MS | 470µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UCD1J471MNQ1MS.pdf | |
| 860160672006 | 5.6µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | 860160672006.pdf | |
| UUD0J680MCL1GS | 68µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | UUD0J680MCL1GS.pdf | |
| 400MXG82MEFCSN20X25 | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXG82MEFCSN20X25.pdf | |
| USP1C330MDD | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | USP1C330MDD.pdf | |
| MALREKB05KK333S00K | 330µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 600 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB05KK333S00K.pdf | |
| EMVE160GDA332MLN0S | 3300µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EMVE160GDA332MLN0S.pdf | |
| B43305G2687M60 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305G2687M60.pdf | |
| B43504B5227M87 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 610 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504B5227M87.pdf | |
| EKMW421VSN271MP45S | 270µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMW421VSN271MP45S.pdf | |
| EET-HD2W561LJ | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EET-HD2W561LJ.pdf | |
| CL32A227MQVNNNE | 220µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CL32A227MQVNNNE.pdf | |
| C0402C123K8PACTU | 0.012µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | C0402C123K8PACTU.pdf | |
| C2012X5R0J106K085AB | 10µF 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012X5R0J106K085AB.pdf |