| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J301V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 14010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J301V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J301V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 300 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J301V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J301V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J301V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J301V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J301V.
| EKY-350ELL331MJ16S | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EKY-350ELL331MJ16S.pdf | |
| MLP281M450EB0A | 280µF 450V Aluminum Capacitors FlatPack, Tabbed 585 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | MLP281M450EB0A.pdf | |
| LGW2D821MELZ45 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2D821MELZ45.pdf | |
| LP151M200C1P3 | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.65 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | LP151M200C1P3.pdf | |
| 106TMA063M | 10µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 16.579 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 106TMA063M.pdf | |
| AFC686M16E16T-F | 68µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3.9 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AFC686M16E16T-F.pdf | |
| 516D475M350NP6AE3 | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 516D475M350NP6AE3.pdf | |
| B41696A5508Q7 | 5000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 25 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 125°C | B41696A5508Q7.pdf | |
| B43508E2158M7 | 1500µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 75 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508E2158M7.pdf | |
| 672D187H050DS5J | 180µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D187H050DS5J.pdf | |
| ECO-S2AA182CA | 1800µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 111 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | ECO-S2AA182CA.pdf | |
| KXG400VB68RM18X25LL | 68µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | KXG400VB68RM18X25LL.pdf | |
| EET-HD2W271HJ | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | EET-HD2W271HJ.pdf | |
| CC0402KRX7R9BB472 | 4700pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CC0402KRX7R9BB472.pdf | |
| GRM1555C1E270JA01D | 27pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1E270JA01D.pdf |