| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J331V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 330 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J331V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J331V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 330 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J331V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J331V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J331V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J331V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J331V.
| UPM1K120MED1TA | 12µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1K120MED1TA.pdf | |
| UPM1K270MED | 27µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM1K270MED.pdf | |
| 80ZLJ47MT78X11.5 | 47µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 80ZLJ47MT78X11.5.pdf | |
| UPJ1V331MPD | 330µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ1V331MPD.pdf | |
| UHV0J182MPD1TD | 1800µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | UHV0J182MPD1TD.pdf | |
| ELXV350ELL561MJ30S | 560µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXV350ELL561MJ30S.pdf | |
| TE1157-E3 | 20µF 16V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | TE1157-E3.pdf | |
| B43540G2687M60 | 680µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 110 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540G2687M60.pdf | |
| B43508C2128M87 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 100 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508C2128M87.pdf | |
| B43520A3687M | 680µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - 5 Lead 100 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43520A3687M.pdf | |
| B43750A5248M3 | 2400µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 25 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 105°C | B43750A5248M3.pdf | |
| UHE1J331MHT | 330µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHE1J331MHT.pdf | |
| C0805C154K5NACTU | 0.15µF 50V Ceramic Capacitor X8L 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C154K5NACTU.pdf | |
| CC0805KKX7R8BB225 | 2.2µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KKX7R8BB225.pdf | |
| GRM1555C1E4R5CA01D | 4.5pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1E4R5CA01D.pdf |