| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J360V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 36 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J360V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J360V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 36 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J360V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J360V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J360V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J360V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J360V.
| SLP682M063H7P3 | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 59 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | SLP682M063H7P3.pdf | |
| 25ZLJ390M8X16 | 390µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 25ZLJ390M8X16.pdf | |
| EKZE630ELL681MK40S | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EKZE630ELL681MK40S.pdf | |
| 336CKE063M | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 4.5214 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | 336CKE063M.pdf | |
| B41505A7688M | 6800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 35 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B41505A7688M.pdf | |
| UPM2A470MPD1TD | 47µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPM2A470MPD1TD.pdf | |
| LNY2G123MSEJ | 12000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2G123MSEJ.pdf | |
| UPW2A2R2MDD1TD | 2.2µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPW2A2R2MDD1TD.pdf | |
| EEU-FM1H102B | 1000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | EEU-FM1H102B.pdf | |
| UUJ2W4R7MNQ1ZD | 4.7µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUJ2W4R7MNQ1ZD.pdf | |
| B41890A6188M | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 24 mOhm @ 10kHz 15000 Hrs @ 105°C | B41890A6188M.pdf | |
| TVA1227 | 500µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1227.pdf | |
| SLP222M100H3P3 | 2200µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 121 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP222M100H3P3.pdf | |
| 381LX562M050K032 | 5600µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 381LX562M050K032.pdf | |
| TVA1966-E3 | 20µF 600V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1966-E3.pdf |