| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J361V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 360 OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J361V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J361V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 360 | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J361V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J361V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J361V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J361V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J361V.
| EKMG6R3ELL222MJ20S | 2200µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG6R3ELL222MJ20S.pdf | |
| CGS153U050V4C | 15000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS153U050V4C.pdf | |
| 860080780028 | 1000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 860080780028.pdf | |
| UUL1E220MCL1GS | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | UUL1E220MCL1GS.pdf | |
| ESMQ421VSN181MQ30S | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMQ421VSN181MQ30S.pdf | |
| ECE-T1JA183EA | 18000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 22 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | ECE-T1JA183EA.pdf | |
| UHD1V221MPD6 | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C | UHD1V221MPD6.pdf | |
| MALREKB00DE210X00K | 10µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 26.53 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00DE210X00K.pdf | |
| B41231B5688M | 6800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B5688M.pdf | |
| MALREKB00JG433E00K | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 90 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00JG433E00K.pdf | |
| UUG2W100MNQ6ZD | 10µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUG2W100MNQ6ZD.pdf | |
| 380LX681M100H012 | SNAPMOUNTS | 380LX681M100H012.pdf | |
| MALIEYN07AC527D02K | 27000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 26 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALIEYN07AC527D02K.pdf | |
| MAL210452102E3 | 1000µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 148 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210452102E3.pdf | |
| 36DE632G060AB2A | 6300µF 60V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DE632G060AB2A.pdf |