| Manufacturer Part Number: | ERJ-PA3J392V |
|---|---|
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.9K OHM 5% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | ERJ-PA3J392V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-ERJ-PA3J392V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Hot New Technologies | |
| Online Catalog | ERJ-PA2 and PA3 Series | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components | |
| Series | ERJ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.9k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.25W, 1/4W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.018" (0.45mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | ERJ-PA3J392V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
ERJ-PA3J392V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Panasonic Electronic Components all series components. The condition of ERJ-PA3J392V is new and unused, you can buy ERJ-PA3J392V Panasonic Electronic Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for ERJ-PA3J392V.
| MAL211816102E3 | 1000µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 375 mOhm 8000 Hrs @ 125°C | MAL211816102E3.pdf | |
| UMW1H010MDD1TP | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1H010MDD1TP.pdf | |
| 106NCN035MQ5 | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 24.87 mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | 106NCN035MQ5.pdf | |
| MALSECV00AB210DARK | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | MALSECV00AB210DARK.pdf | |
| MALREKA05FE322L00K | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 480 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA05FE322L00K.pdf | |
| MAL214831471E3 | 470µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | MAL214831471E3.pdf | |
| 450USC56MEFCSN20X25 | 56µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 450USC56MEFCSN20X25.pdf | |
| B43254C4127M | 120µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254C4127M.pdf | |
| MAL209327271E3 | 270µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 680 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MAL209327271E3.pdf | |
| 400VXR470MEFCSN35X50 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | 400VXR470MEFCSN35X50.pdf | |
| E36D451LPN391TC54M | 390µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D451LPN391TC54M.pdf | |
| E36D101LPN123TCA5N | 12000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D101LPN123TCA5N.pdf | |
| B43510B6687M80 | 680µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 170 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 85°C | B43510B6687M80.pdf | |
| E74D100LPN254MCE3N | CAP ALUM 250000UF 10V SCREW | E74D100LPN254MCE3N.pdf | |
| CC0805KKX5R9BB105 | 1µF 50V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KKX5R9BB105.pdf |